Our Governing Body

Governor's Name Type of Governor Term of Office

Elected/

Appointed by

Role Member of Committee Interest Declared

Mrs Kathleen Williams

Executive Head Teacher   - -

Executive Head Teacher 

Finance, Pay and Personnel

 

Curriculum, Achievement and Standards


Admissions

 

Premises and Health and Safety

Head Teacher of partner schools: Holy Cross Catholic Primary and Servite Catholic Primary School 
Mr John Asgian 

Foundation Governor

14/11/2014 to

13/11/2018

 Trustees Chair of Governors Finance, Pay and Personnel

Teacher at St. Thomas More (Archdiocese of Westminster)

 

Capital Strategy and EDC service

(Governor Bishop Douglass)

 

 

Ms Julie Chan-Sing Foundation Governor

14/11/2014 to

13/11/2018

 
 Trustees

Vice Chair of Governors

 

Link Governor for 

Curriculum, Achievement and Standards

Finance, Pay and Personnel

 

Curriculum

 

Achievement and Standards

Greenside Primary School & Chair of Dalgarno Pre-school and company director
Mr Robin Grainger



Parent Governor

24/01/2015 to

23/01/2019

 Parents  

Finance, Pay and Personnel Premises

 

Health and Safety

 None

Mr Patrick Sadd

 

 
Foundation Governor 

31/08/2014
to

30/08/2018

 Trustees Link Governor for

Safeguarding and Looked After Children

Finance, Pay and Personnel None

Fr Gerard Skinner

 

Foundation Governor

19/06/2012

to 18/06/2016

Trustees

Link Governor for
RE

Curriculum, Achievement and Standards

 St. Francis Church (Archdiocese of Westminster)

 

Charity Trusee Roman Association

 

Mr Desmond Sylvester

 

Foundation Governor 14/11/2014 to13/11/2018 Trustees   

Finance, Pay and Personnel

Financial Director (Bective Leslie Marsh)

 

Director (365 Security)

 

Carib2Uk (Charity Trusteeship)

Mrs Frances Uchea

 

 
Foundation Governor

14/11/2014 to

13/11/2018

 Trustees Link Givernor for

SEN, Disability and Equality

Curriculum, Achievement and Standards  None

Ms Francesca Nelson-Smith



Local Authority Governor

10/02/2015 to

09/02/2019

Local Authority

Link Governor for
Health and Safety

Premises and Health and Safety

La Scuola Italiana a Londra (Chair of the Board)

 

Ms Ailbhe Donoghue



Staff Governor

10/02/2015

to 09/02/2019

Staff  

Curriculum, Achievement and Standards


Premises and Health and Safety

 None

Mr Francesco Vivarelli 

Parent Governor

05/06/2015

to

05/06/2019

Parents  

Curriculum, Achievement and Standards
Admissions

 None

Ms Florence Agbugba

Foundation Governor

16/01/2017 to 15/01/2021

Trustees

 

None